Zostaw za sobą wyrok skazujący na zespół Cushinga

Gdy rozpozna się już zespół Cushinga, istnieje szansa przywrócenia zdrowia i odzyskania dobrej jakości życia. Możesz z powrotem powitać zwierzę, które myślałeś, że straciłeś przez zespół Cushinga. Dzięki skutecznemu leczeniu można poprawić komfort życia i ograniczyć ryzyko rozwoju innych zaburzeń u Twojego psa.

Leczenie zespołu Cushinga u Twojego psa poprawi jego jakość życia, a w konsekwencji również Twój komfort życia.

Co się dzieje, jeśli nie uda się uchwycić zespołu Cushinga?

Główny wpływ zespołu Cushinga na zwierzę polega na pogorszeniu jego jakości życia. Ponieważ choroba to postępuje w czasie, bez rozpoczęcia leczenia, objawy, jakie Twój pies może wykazywać, na przykład szybsze męczenie się, zwiększone pragnienie i oddawanie moczu w domu, z dużym prawdopodobieństwem mogą się nasilać. Istnieje również kilka zaburzeń, stanowiących potencjalne zagrożenie życia, które mogą rozwinąć się w wyniku zespołu Cushinga. Zalicza się do nich

  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • zapalenie trzustki
  • zakażenia nerek i dolnych dróg moczowych
  • choroba zatorowo-zakrzepowa płuc (obecność zatorów w płucach)

Trilostan i zespół Cushinga

Zespół Cushinga można skutecznie leczyć za pomocą leku, który pozwoli przywrócić zdrowie Twojemu psu. Trilostan to jedyny lek na tę chorobę zarejestrowany do stosowania u psów. Efektem działania trilostanu jest ograniczenie wytwarzania kortyzolu przez nadnercza.

  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • zapalenie trzustki
  • zakażenia nerek i dolnych dróg moczowych
  • choroba zatorowo-zakrzepowa płuc (obecność zatorów w płucach)

Pozostałe możliwości leczenia

Istnieją również chirurgiczne możliwości leczenia zespołu Cushinga. Polegają one na otwarciu jamy brzusznej i usunięciu chorego nadnercza lub, rzadziej, na uzyskaniu dostępu chirurgicznego przez podniebienie do dolnej części mózgu – gdzie znajduje się przysadka mózgowa – i jej usunięciu. Obydwa te rozwiązania mają pewne zalety i wady, i nie każda z nich będzie dostępna dla każdego zwierzęcia. Dokładny schemat leczenia dla Twojego psa zostanie określony w oparciu o indywidualne kryteria. Z tego względu zalecamy, aby porozmawiać z lekarzem weterynarii o najlepszym leczeniu dobranym dla Twojego psa.

Czy trilostan ma jakieś działania uboczne?

Trilostan jest dobrze tolerowany przez większość psów.

Jeżeli u Twojego psa rozwiną się jakiekolwiek objawy choroby po rozpoczęciu podawania trilostanu – takie jak: zmniejszona reaktywność, wymioty, biegunka i brak łaknienia, natychmiast przerwij podawanie leku i jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

Niemniej jednak, może być tak, iż leczenie trilostanem ujawni obecność innych zaburzeń, które wczesniej były wyciszane przez nadmiar kortyzolu. Przykładami chorób, które mogą się nasilić po rozpoczęciu leczenia trilostanem, jest choroba zwyrodnieniowa stawów oraz alergia.

Konieczne może być dalsze leczenie tych zaburzeń. Jeśli więc martwią Cię jakiekolwiek problemy występujące u Twojego zwierzęcia, zalecamy, abyś skontaktował się ze swoim lekarzem weterynarii.

Rady dotyczące stosowania trilostanu: 

  • Podawaj kapsułki razem z pożywieniem
  • Nie dziel kapsułek
  • Obserwuj swojego psa pod kątem objawów zespołu Cushinga
  • Natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii jeśli Twój pies przestanie jeść, pić lub oddawać mocz albo zacznie czuć się źle podczas leczenia trilostanem
  • Po podaniu trilostanu umyj ręce
  • Nie dotykaj kapsułek jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę
  • Jeśli zapomniałaś/eś podać dawki preparatu, nie podawaj później podwójnej dawki. Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.
  • Upewnij się, że kontynuujesz podawanie trilostanu swojemu psu w zaleconej dawce

Czy Twój pies wymaga specjalnej diety leczniczej?

Aby skutecznie kontrolować zespół Cushinga, niezbędne jest leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, a do pełnej skuteczności takiej terapii nie wymaga się zmiany diety.

Niemniej jednak, Twój lekarz weterynarii może też zalecić wsparcie żywieniowe, takie jak specjalistyczna karma Specific Endocrine Support CED-DM, opracowana specjalnie dla psów z zaburzeniami hormonalnymi.

Aby uzyskać więcej informacji na temat diet leczniczych przeznaczonych dla pacjentów z zaburzeniami endokrynologicznymi, kliknij tutaj.

 

Dowiedz się więcej o postępach swojego psa

Każdy pies reaguje inaczej na zespół Cushinga – tym samym dawki trilostanu są różne. Kluczowe znaczenie ma to, abyś obserwował swojego psa z czujnością detektywa. Dowiedz się, w jaki sposób będziesz oceniał wraz z lekarzem weterynarii odpowiedź swojego psa na leczenie zespołu Cushinga.

Odkryj poprawę

Trilostan jest lekiem przepisywanym wyłącznie przez lekarza weterynarii, dostępnym tylko w zakładach leczniczych dla zwierząt. Jakiekolwiek pytania dotyczące Twojego psa należy kierować bezpośrednio do zakładu leczniczego dla zwierząt.