Psy cierpiące na zespół Cushinga wytwarzają nadmierne ilości kortyzolu – ważnego hormonu, który pomaga regulować metabolizm. Może to mieć szkodliwy wpływ na wiele narządów i upośledzać zdolność organizmu do regulacji różnych procesów.
Śledztwo w sprawie kortyzolu
Kortyzol jest wytwarzany przez dwa małe gruczoły położone w sąsiedztwie nerek, nazywane nadnerczami. Hormonem kontrolującym produkcję i uwalnianie kortyzolu z nadnerczy jest adrenokortykotropina (ACTH). Sama ACTH wytwarzana jest przez przysadkę mózgową – gruczoł wielkości ziarna grochu umiejscowiony w dolnej części mózgu.
U zdrowych psów stężenie kortyzolu we krwi nie jest stałe, ponieważ zapotrzebowanie organizmu na ten hormon zmienia się w czasie. Przykładowo, w okresie stresu lub choroby, nadnercza produkują więcej kortyzolu. Z kolei gdy stres ustępuje, stężenie tego hormonu powraca do wartości prawidłowych.
Zespół Cushinga u psa spowodowany nowotworem przysadki mózgowej
Tak jak wcześniej wspomniano, przysadka mózgowa znajduje się w dolnej części mózgu i odpowiada za produkcję ACTH, która pobudza nadnercza do wytwarzania kortyzolu.
U większości psów z zespołem Cushinga (80-85%) dochodzi do powstania małego guza nowotworowego w obrębie przysadki mózgowej. Większość z tych nowotworów klasyfikuje się jako łagodne czy nienowotworowe – co oznacza, że nie naciekają one sąsiadujących tkanek ani nie dają przerzutów do innych rejonów ciała, a także ich wielkość nie przekracza 1 cm.
Komórki tego nowotworu wytwarzają nadmierne ilości ACTH, co z kolei prowadzi do zwiększonego wytwarzania kortyzolu.
Zespół Cushinga u psa spowodowany nowotworem nadnercza
W pozostałych 15-20% przypadkach psów, zespół Cushinga wynika z obecności nowotworu w jednym z nadnerczy (lub bardzo rzadko w obydwu nadnerczach). Jeżeli zespół Cushinga jest spowodowany nowotworem nadnercza, istnieje większe ryzyko tego, że będzie on złośliwy. Z tego względu, lekarz weterynarii może zlecić wykonanie badań, które ustalą jaki rodzaj nowotworu występuje u Twojego psa.
Rehabilitacja przez leczenie
Niezależnie od przyczyny zespołu Cushinga, jego konsekwencje pozostają niezmienne –produkcja kortyzolu staje się większa niż rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu. Prowadzi to do powolnego rozwoju różnych objawów klinicznych towarzyszących tej chorobie.
Dostępne jest leczenie, które przełamuje nadmierną produkcję kortyzolu i rokowanie dla większości psów jest bardzo dobre. Pomimo tego, że w momencie postawienia rozpoznania, psy są często w zaawansowanym wieku, istnieje wiele doniesień opisujących psy z zespołem Cushinga, które żyły długo i szczęśliwie.
Czy zespół Cushinga powoduje ból?
Trudno jest stwierdzić czy zespół Cushinga powoduje ból u naszych psów. Gdyby odnieść się do ludzi, to ból nie jest wymieniany jako powszechny objaw kliniczny tej choroby. Niemniej jednak u ludzi z zespołem Cushinga powszechnym objawem są zmiany nastroju, jak poczucie przygnębienia czy niepokoju.
Ponieważ zwierzęta nie mogą nam powiedzieć, jak się czują, ważne, aby zareagować, jeżeli podejrzewa się zespół Cushinga, ponieważ pozwoli to zminimalizować jakikolwiek negatywny wpływ tej choroby.
Czy powinienem martwić się nowotworem mojego psa?
U większości psów to nie nowotwór odpowiada za zmianę zachowania czy wyglądu psa – jest to natomiast wynik podwyższonego stężenia kortyzolu, który ma na to największy wpływ.
W bardzo rzadkich przypadkach, nowotwory przysadki mózgowej mogą rozrastać się do średnicy powyżej 1 cm. Chociaż istnieje niewielkie prawdopodobieństwo nacieku tkanek sąsiadujących, mogą one uciskać tkankę mózgową. Może to powodować objawy takie jak chodzenie bez celu, chodzenie po okręgu, a w sporadycznych przypadkach prowadzić do występowania drgawek i ślepoty. Niemniej jednak, ważne, aby pamiętać o tym, iż są to bardzo rzadkie sytuacje. Jeśli zaobserwujesz u swojego psa którykolwiek z powyższych objawów, zalecamy, abyś omówił to ze swoim lekarzem weterynarii.
Jeśli u Twojego psa występuje nowotwór nadnercza, wówczas ryzyko tego, że jest on złośliwy jest wyższe w porównaniu do sytuacji, gdy jest to guz przysadki mózgowej.
Podejrzewasz zespół Cushinga?
Detektyw Ivana Lead zebrała dowody na występowanie objawów zespołu Cushinga. Zobacz, jak przesłuchuje i rozmawia o objawach z Cieknącym Larrym, Łakomym Gusem i pozostałymi podejrzanymi o zespół Cushinga.
Trilostan jest lekiem przepisywanym wyłącznie przez lekarza weterynarii, dostępnym tylko w zakładach leczniczych dla zwierząt. Jakiekolwiek pytania dotyczące Twojego psa należy kierować bezpośrednio do zakładu leczniczego dla zwierząt.